Turbūt daugelis girdėjo, jog sultis gerti sveika. Tačiau ar tikrai tai tiesa? Šį kartą plačiau pasigilinkime į vaisių ir uogų sultis. Vaisiai ir uogos yra iš gamtos, maistas iš gamtos mūsų galvose dažnai asocijuojamas su sveikata. Tačiau kaip gi yra su sultymis.

Labiausiai sultys reklamuojamos dėl jose gausiai esančių vitaminų, nes kartais ir vienai stiklinei sulčių gali prireikti kelių vaisių ir čia nėra jokio melo, jog gerdami sultis, vitaminų gauname daugiau, nei valgydami vaisius. Tačiau tikrai ne visi vitaminai patenka į sultis, nes dalis lieka išspaudose. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, jog sultys turi būti kuo natūralesnės. Gamykliniu būdu išsunktos sultys pradžioje yra laikomos didelėse talpyklose, kur jos netenka tiek dalies savo skonio, tiek dalies vitaminų. Todėl vykstant tolimesniam gamybos procesas skonis ir vitaminai yra grąžinami, tik jau ne tokie natūralus, kaip mums norėtųsi.

Tikriausiai tikrai teko girdėto, jog coca cola yra nesveika, nes joje daug cukraus ir dar visokių neaiškių dalykų. Tačiau perskaitę etiketę ant sulčių pakelio, galime pamatyti, jog kalorijų skaičius prasideda nuo apytiksliai 40 kalorijų šimte gramų sulčių, lygiai tiek pat, kiek turi coca cola. Jokių būtų nesakau, jog dabar reikia pradėti gerti coca cola, galvoje turiu, jog sultys taip pat nėra pats sveikiausias gėrimas. Kadangi sultys yra skysto pavidalo, cukrų organizmas pasiima labai greitai, nes sulčių virškinimas yra daug greitesnis, nei valgant vaisius. Tai reiškia, jog išgėrus sulčių stipriai pakyla insulino kiekis (kelio link cukrinio diabeto pradžia). Galų gale, geriant sultis per daug ir per dažnai, gali atsirasti ir papildomi gramai riebalų. Su skysčiais gautos kalorijos turi tokią nemalonią savybę, riebalais pavirsti greičiau, nei kalorijos gautos su maistu. O čia, žiūrėk, gramas prie gramo ir jau kilogramas. Va ir sveikosios ir nekaltos sultys.

Tai gi, jei troškina, rinkitės paprastą vandenį. Nebent yra tam tikri specifiniai atvejai, pavyzdžiui atsistatymas po bėgimo varžybų, kai reikėtų gerti izotoninį gėrimą (nors ir šis gėrimas turi turėti tik 6-8 procentus angliavandenių, kai, daugelių atvejų, sultys šią normą viršija). Jei vis dėl labai norite sulčių, geriau suvalgykite vaisių. Vaisius yra geriau todėl, nes jis turi daug skaidulinių medžiagų, virškinimas lėčiau ir vaisių nesuvalgysite tiek daug, kiek reikia išspausti tam sulčių kiekiui, kuri išgertumėte. Taip pat nuo vaisiaus yra didesnis sotumo jausmas. Sultys dažnai suprantame tik kaip gėrimą, todėl prie gėrimo reikia pavalgyti, vadinasi, išgėrę sulčių, gauname tiesiog papildomas kalorijas, kurios ne visada yra trokštamos ir šiuo atveju tos kalorijos nėra labai geros. Ir vis dėl to, jei vis dar norite sulčių, gerkite tik šviežiai spaustas sultis ir išsispauskite tik tiek sulčių, kiek galite išgerti per vieną kartą, nes sultys greitai genda ir tampa nenaudingos.