Tikriausiai kiekviena nors vieną kartą gyvenime esate išėjusi pasivaikščioti ten, kur galima sutikti ir kitų žmonių. Tikriausiai pastebėjote, jog vieni žmonės yra aukštesni, kiti žemesni, vienų keistai ilgos kojos, o kitos ilgos rankos, yra ir ilgakaklių, plačiapečių, su iš drabužių besiveržiančia krūtine ar su plačiais klubais. Ir tai visiškai nestebina. Ir kodėl turėtų. Juk visi skirtingi. Jūsų figūra taip pat yra kažkuo išskirtinė, todėl labai dažnais atvejais atrodyti taip, kaip atrodo Jūsų nusižiūrėtas top fitness modelis yra neįmanoma. Juk Jūsų skirtingas ūgis, skirtinga skeleto struktūra, skirtinga genetika, skirtingas kūno tipas. Tačiau nepamirškit, jog galbūt įmanoma atrodyti geriau.

Yra išskiriami trys pagrindiniai kūno tipai: ektomorfas, mesomorfas ir endomorfas. O visi kiti kūno tipai, tokie kaip kriaušė, obuolys, smėlio laikrodis ir taip toliau, kurie yra aprašomi žurnaluose yra tų pagrindinių trijų kūno tipų dariniai. Žinant, koks yra Jūsų kūno tipas, gali Jums stipriai pasitarnauti, siekiant užsibrėžtų rezultatų sporto salėje. Kiekvienas kūno tipas reikalauja skirtingos mitybos ir skirtingos treniruočių programos. Todėl niekada nepulkite aklai vadovautis tam tikrais treniruočių pratimai, nes ne visada jie Jums bus veiksmingi.

Ektomorfas, tai yra nendrė. Liekna, labai mažą masės dalį sudaro riebalai, raumenų taip pat mažai, siauri pečiai, ilgos rankos ir kojos, maža krūtinė, gali valgyti labai daug, bet svorio priaugti labai sudėtinga, labai greitai metabolizmas.

Mesomoformas, sakykime taip, jog labiausiai apdovanotas kūno tipas. Atletiška, liesa, turinti gražius raumenukus, riebalai pasiskirstę tolygiai po visą kūną, lengva numesti riebalus, kaip ir lengva priaugti raumenis.

Endomorfas, štai priėjom prie vieno iš vaisių – kriaušės. Didelis riebalų kiekis, siauri pečiai, aukštas liemuo ir platūs klubai, lėtas metabolizmas, riebalus numesti pakankamai sunku, tačiau priaugti raumenis pakankamai lengva, pavargsta greičiau nei vidutiniškai.

Bet kokiu atveju, sunku būtų rasti moterį, kuri būtų konkretaus vieno kūno tipo tikslus pavyzdys, dažniausi dariniai yra ekto-mesoforfai ir meso-endomorfai su truputėliu trečio kūno įsikyšimo. Todėl šimtu procentu tam tikram kūno tipui pritaikytų dietų ir treniruočių programų laikytis nereikėtų. Kaip bebūtų, jei esate labiau ektomorfas, nei mesimorfas, treniruotis taip pat reiktų kaip ektomorfui su mažais nukrypimais.

Vienas iš svarbesnių dalykų prieš pradedant sportuoti, yra nusistatyti savo kūno tipą. Tai padaryti galite vadovaujantis mano pateiktais aprašymai ir iliustracijoms. Labai dažnai pačiam žmogui save sunku priskirti kuriam nors kūno tipui ir tokiu atveju labai praverčia pagalba iš šono. Nes kito žmogaus akis gali įvertinti daug šališkiau ir tiksliau. Įvertinus kūno formą, galima susidaryti dietą ir treniruočių programą. Trumpai kalbant, baziniai pratimai visiems kūno tipams stipriai skirtis neturėtų. Kadangi mesoformai jau ir taip apdovanti, kaip pavyzdžius galime paimti ektomorfus ir endomorfus, du priešingų stovyklų kūno tipus. Baziniai pratimai, kaip pritupimai ar mirties trauka abiem kūno tipams išliks tie patys. Tik endomorfas turės daugiau koncentruotis ties didesniu svoriu ir mažesniu pakartojimų skaičiumi, kai endomorfo pakartojimų skaičius turės būti didesnis. Taip pat ektomorfui reikėtų vengti bėgimo takelių, dviračių, elipsinių treniruoklių (neturiu galvoje, jog jų reikia atsisakyti šimtu procentų, nes taip tikrai nėra), kai endmorfui šie treniruokliai turėtų tapti gerais draugais. Taip pat yra ir su mityba, ektomorfų metabolizmas yra labai gretai, todėl jiems valgyti reikia labai daug, kai kurie sako, jog kartais valgyti reikia netgi prisiversti. Endomorfai šioje vietoje turėtų pristabdyti arklius, rinktis kuo liesesnį maistą ir atidžiai skaičiuoti kalorijas.

Ar įmanoma pakeisti savo kūno tipą? Ir taip, ir ne. Kaip bebūtų, reikia susitaikyti su savo genetika ir griaučių struktūra, jei turit didelius kaulus, tokie jie ir išliks, jei trumpos kojos, tik aukštakulniai galės padėti. Tačiau visada galite pakeisti riebalų ir raumenų kiekį, dengianti Jūsų kūną. Tokiu būdu net ir endomorfas ir ektomorfas gali atrodyti lyg mesomorfas. Svarbiausia tendencingas, sunkus darbas ir užsispyręs charakteris.

3 kuno tipai