Aplink mus yra daugybė pagundų, kurios mums nėra sveikos, tačiau daugelis negali joms atsispirti. Tai saldumynai, cigaretės, alkoholis, daugybė nesveiko maisto, tačiau sportuojant visą šį „gėrį“ reikėtų apeiti ir neatsigręžti. Kuo gi patrauklus daugelio per šventes ar tiesiog „prie progos“ mėgstamas alkoholis. Vieni sako, jog jis padeda atsipalaiduoti, kiti, jog užsimiršti. Ar gali alkoholis pakenkti sportuojantiems žmonėms, kurie siekia sveikesnio gyvenimo ir aukštesniu rezultatų? Taip, alkoholis tikrai kenkia.

party-1172041_1920Kad ir kaip skambėtų, pradėkim nuo alkoholio teigiamų savybių. Yra sporto šakų, kuriose psichologinis motyvas žaidžia tikrai didelę reikšmę, išgėręs alkoholio, žmogus atsipalaiduoja, pasidaro drąsesnis ir psichologinis barjeras dingsta. Tokiu būdu, atsiranda galimybė pasiekti aukštesnius rezultatus.

Kaip bebūtų gaila, neatsiejama sporto dalis yra traumos. Traumos sukelia skausmą, skausmas išmuša iš ritmo, išsimušus iš ritmo krenta rezultatai. Tikriausiai teko matyti ar bent jau girdėti, jog išgėrusių žmonių skausmo pojūtis stipriai sumažėja. Taigi, galima daryti išvadą, jog alkoholis ir čia galėtų pasitarnauti.

Šios dvi priežastys atrodo pakankamai logiškos ir pagrįstos, kaip alkoholis gali pasitarnauti sporte, tačiau žmogaus psichologiją reikia stiprinti ne alkoholiu, žmogus pats turi grūdintis ir stiprėti, taip pat yra sporto psichologai ar tiesiog paprasti psichologai. Vartoti alkoholį vien dėl to, jog nejausti traumos pasekmės taip pat nėra labai protinga. Nekreipiant dėmesio net ir į mikro traumą, ilgame laikotarpyje trauma gali sustiprėti ir gali nutikti taip, jog sportą teks pamiršti visam laikui arba gali tekti atlikti operaciją, siekiant pašalinti traumos padarinius. Todėl, alkoholio nauda sporte yra tokia maža, jog ieškant tos naudos didelė tikimybė prisidaryti tik dar daugiau problemų.

Alkoholis yra visiškas nuodas ir organizmas iškart, kai tik į jį patenka alkoholis, imasi darbo, jog alkoholio būtų atsikratyta. Čia į darbą įsijungia kepenys, kurios ir skaido alkoholį. Kepenys taip pat atlieka ir riebalų skaidymo funkciją, tačiau, kai organizme yra alkoholio, tuomet alkoholio skaidymas laikomas prioritetine užduotimi ir tuo metu riebalai nėra skaidomi. Kaip pavyzdį galima paimti vieną alaus butelį (0,5 l), kurio stiprumas 5 laipsniai. Jame yra 25 ml gryno alkoholio, jog kepenys suskaidytų tokį kiekį alkoholio, apytiksliai užtrunka apie 2,5 valandos. Kaip liaudies patirtis byloja, vieno alaus butelio per šventes neužtenka, taigi šis laikas gali stipriai pailgėti. Jei neskaidomi riebalai, vadinasi jie lieka savo mėgiamose vietose ant klubų ir ant juosmens. Ir tai tik pirma alkoholio blogybė.

Alkoholis yra labai kaloringas, galima palyginti, jog vienas gramas angliavandenių turi 4 kcal, o vienas gramas alkoholio turi 7 kcal. Prie visa to, kai geriame alkoholinius gėrimus, mėgstame užkandžiauti: kepta duona, traškučiai, kepti kalmarų žiedai ir kitas, ne pats sveikiausias maistas. O tai ir vėl papildomos kalorijos, kurios ne visada yra pageidaujamos.

Kiekvienas, nors kartą gyvenime išgėręs šiek tiek daugiau, tikriausiai patyrė, jog po gero vakarėlio rytais labai troškina. Tai vienas blogiausių alkoholio sukeliamų efektų, kuris sukelia visa grandininę reakciją kitų blogybių. Kai žmogaus kūnas dehidratavęs, krenta jėgos, ištvermė, greitis, o tuo pačiu ir sporto rezultatai. Todėl, jei sportuosite kitą dieną po išgertuvių, gerų rezultatų nesitikėkite. Raumenyse sumažėjus vandens kiekiui, sulėtėja medžiagų ir vitaminų pasisavinimas, taigi sulėtėja ir Jūsų progresas, kai Jūsų tikslas yra kūno pokyčiai. Taip pat alkoholis stabdo baltymų sintezė ir raumuo augiau lėčiau, nei augtų be alkoholio. Dehidratacija yra įvardijama kaip viena iš mėšlungio priežasčių (kartų su magnio trūkumu), todėl, nereikia stebėtis, jog sportuojant po gero vakarėlio, mėšlungis gali pasireikšti dažniau nei įprasta.

Vienas iš pagrindinių hormonų, reikalingų raumens augimui yra testosteronas. Tai vyriškas hormonas, kurio yra ir pas moteris, tik pas moteris šio hormono kiekis yra daug mažesnis nei pas vyrus, todėl vyrų raumenys užauga daug didesni. Taigi, dėl alkoholio įtakos sumažėjusio testosterono kiekio (kuris ir be alkoholio nėra didelis) moterims padailinti sėdmenų, pilvo preso ar nugaros raumenis tampa beveik neįmanoma.

Dar viena iš esminių sporto dalių yra poilsis, geriausiai pailsime tuomet, kai miegame ir čia pasireiškia eilinė alkoholio blogybė – miego trikdymas. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, jog išgėrę užmiegame daug greičiau ir lengviau ir tai nėra melas. Problema tokia, jog vartojant alkoholį sutrinka aktyvaus miego (REM) stadija, kuri yra būtina norint, jog organizmas pilnai atsistatytų ir būtų pasiruošęs naujos dienos iššūkiams.

Esant traumai, alkoholio vartojimas stabdo traumos gijimą. Jei yra patempimas, sumušimas ar nubrozdinimas, jog traumų gytų greičiau, kraujo kiekis aplink traumuotą vietą turi būti sumažintas iki minimumo. Tuo tarpu, alkoholis sukelia priešingą efektą – sukelia spaudimą ir į sužalotą vietą patenka daugiau kraujo, trauma gyja lėčiau, nei norėtųsi.

Taigi, manau, jog išvadas padaryti yra paprasčiau nei visada. Alkoholis sporte tikrai nėra pagalbininkas ir jo reikėtų vengti. Sakoma, jei gėrimas trukdo darbui, reikia mesti darbą. Tačiau aš pasakysiu, jei gėrimas trukdo sportui, meskite gėrimą, tikėtina, jog nuo to bus tik geriau. Kaip bebūtų, mano tikslas nėra Jus sustabdyti nuo gėrimo, aš noriu, jog Jūs sportuotumėte ir gyventumėte sveikai, o visa kita tik Jūsų rankose ir priklauso nuo Jūsų stiklinės turinio.

alkoholio_lentele